تصاویر

آمار بازدید سایت

بازدید امروز :1
بازدید ديروز :228
بازدید ماه :5395
کل بازدیدها :407049

حفاظت فرهنگ های بومی باعث تقویت فرهنگ ملی می شود
08 آبان 1390
Imageنماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی حفاظت از فرهنگ بومی و محلی را زمینه ساز تقویت فرهنگ ملی ایران اسلامی عنوان کرد.اقبال محمدی در اولین کنگره اورامان شناسی اظهار داشت: حفاظت، ترویج و انتقال فرهنگ های بومی و محلی هر منطقه یک وظیفه ملی و همگانی است و این مهم زمینه را برای تقویت و اعتلا هر چه بهتر فرهنگ ملی ایران اسلامی فراهم می کند.وی با اشاره به اینکه این اولین کنگره است که به میزبانی و با عنوان اورامان شناسی در این منطقه برگزار می شود، گفت: امیدواریم که این کنگره بتواند فرهنگ، آداب و رسوم، اعتقاداتی دینی، گویش و پوشش این منطقه را به کشور و در ادامه به دیگر نقاط جهان معرفی کند.


نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس  افزود: اورامان از گذشته دور دارای تمدنی خاص و فرهنگ اسلامی ویژه بوده است که اکنون زمان آن رسیده که این ویژگی های را شناسایی و با برگزاری برنامه های متنوع و بهره گرفتن از ظرفیت های موجود این ویژگی های را به جهان معرفی کرد.
محمدی با اشاره به اینکه اورامان از دیرباز صاحب تمدن ویژه ای بوده است، گفت: با برگزاری چنین کنگره های در مناطق مختلف استان از فرهنگ های ناب حفاظت می شود و این فرهنگ ها به دیگر مناطق کشور هم معرفی می شود که در نهایت این اقدامات زمینه را برای مشارکت همه جانبه مردم در عرصه های مختلف فراهم می کند.
وی با بیان اینکه وظیفه مسئولان حراست از فرهنگ های اصیل هر منطقه است، بیان کرد: حفظ و احیای فرهنگ های ناب رمز ماندگاری هر جامعه و کشور است و از لحاظ وجود خرده فرهنگ ها جمهوری اسلامی ایران دارای غنای بسیار زیادی است.
نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس عنوان کرد: عرفا، ادبا و شاعران نقش بسزایی در ترویج و انتقال فرهنگ ها برعهده دارند و انتظار می رود که این افراد صاحب نظر و صاحب قلم زبردست بتوانند در حفاظت از فرهنگ های بومی در استان کردستان نقش آفرینی کنند.
 کنگره اورامان شناسی مراسم با حضور مسئولین استانی و شهرستانی، علمای دینی و حضور جمعی از اهالی روستا در کتابخانه عمومی روستایی اورامان تخت به مدت یک روز با قرائت شش مقاله برگزار شد.  

كد خبر: 656 تعداد بازدید خبر: 619 چاپ خبر ارسال خبر به يك دوست

  

  • نظرتان را در مورد این خبر با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگي:
پست الکترونیکی:
عنوان نظر:
متن نظر:

کد داخل کادر را وارد کنید* Code