تصاویر

آمار بازدید سایت

بازدید امروز :18
بازدید ديروز :228
بازدید ماه :5412
کل بازدیدها :407066

چهاردهمین نطق نماینده مریوان وسروآباد 90.09.29
30 آذر 1390
Imageاقبال محمدی، نماینده مریوان و سروآباد در نشست علنی مجلس (سه شنبه ۲۹ آذرماه) در نطق میان دستور خود گفته است: "هرگاه از محرومیت و ستم‌دیده سخن به میان آید، ناخودآگاه به یاد قوم کرد می افتیم».او در نطق خود با مقایسه کردستان با افریقا به مسئله مرگ و میر مادران و نوزادان در مریوان و همچنین افزایش بیکاری و لزوم ایجاد اشتغال و توسعه بیشتر در کردستان و همچنین اجرای اصول قانون اساسی مرتبط با تدریس و آموزش زبان کردی اشاره کرده است.

نماینده مردم سروآباد و مریوان در مجلس، با اعلام اینکه وضعیت بهداشت و درمان در کردستان و به خصوص مریوان تأسف بار است، خطاب به وزیر بهداشت گفت: خانم وزیر اجازه ندهید که هوس پول پرستی برخی پزشکان بر احساسات زنانه و مادرانه غلبه کند.
اقبال محمدی در نشست علنی مجلس (سه شنبه 29 آذرماه) در نطق میان دستور خود با ارائه آماری از وضعیت تأسف بار بهداشت و درمان در استان کردستان گفت: براساس این آمار 50 نوزاد مریوانی مرده به دنیا آیند و 20 نوزاد نیز پس از تولد معلول می شوند.
محمدی خاطرنشان کرد: در این رهگذر از پزشکان و بهورزان خدمتگزاری که در مسیر رفع محرومیت از منطقه گام برمی‌دارند تشکر می‌کنیم و بر این اساس از نمایندگان و همکاران در مجلس می‌خواهم که به طرح الحاق شغل بهورزی به مشاغل سخت و زیان‌آور و لحاظ دو سال کارآموزی آنان به عنوان سنوات خدمت رای مثبت دهند تا گوشه‌ای از زحمات این قشر زحمتکش جبران شود. هم‌چنین از دولت نیز می‌خواهم که برای رفع مشکلات محلی استان مانند دو بانده کردن مرز مریوان، آبیگیری سدها و تاسیس بیمارستان اقدامات مثبتی را انجام دهد.
وی با اشاره به آمار مرکز آمار کشور گفت: براساس این آمار استان های تهران و البرز به تنهایی یک سوم و استان های خوزستان، اصفهان، خراسان رضوی و آذربایجان شرقی نیز یک سوم و 24 استان کشور نیز تنها به همین مقدار سهم تولید ناخالص داخلی را دارا هستند.
محمدی با بیان اینکه این تبعیض ناروا منجر به مهاجرت، بیکاری و فقر در برخی استان به خصوص کردستان شده است، افزود: بیکاری، تورم، تعطیلی شرکت ها و واحدهای تولیدی و تأخیر در حقوق و مزایای کارگران از 4 تا 6 ماه، نبود شغل برای فارغ التحصیلان گوشه ای از مشکلات اقتصادی کشور و کردستان است.
این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس هشتم، ادامه داد: دولت باید در حل این مشکلات به صورت عملی و نه شعاری توجه ویژه داشته باشد، هرگاه از محرومیت و ستم دیده سخن به میان آید، ناخودآگاه به یاد قوم کرد می افتیم.
وی با تأکید بر اینکه کردستان هنوز از نظر شاخص های اقتصادی، اجتماعی و صنعتی در پایین رده قرار دارد، گفت: مردم کرد هنوز برای اجرای اصول 12 و 15 و 19 قانون اساسی انتظار می کشند، این اصول بر تدریس زبان کردی در مناطق کرد نشین تأکید دارد.
محمدی تصری کرد: در حوزه بهداشت و درمان نیز با آمار فزاینده مبتلایان به ایدز و اعتیاد مواجه هستیم؛ اما در جهان و حتی در کشورهای آفریقایی روند این بیماری ها رو به کاهش است، آنچه که تأسف بار است عملکرد ناموفق مدیران بهداشت و درمان در استان های محروم است.
نماینده مرد سروآباد و مریوان در مجلس، یادآور شد: در کمال تعجب شاهد 7 مورد مرگ زنان حین زایمان در شهرستان مریوان بودیم، در حالی که استاندارد آن  22 نفر در هر یک صد هزار زایمان است.
وی خطاب به وزیر بهداشت گفت: آیا این افزایش 3 هزار و 500 درصدی میزان مرگ و میر زنان باردار در شهر مریوان، ارزش بررسی و علت یابی ندارد؟  تا چه زمانی خانواده های مریوانی باید داغدار از دست رفتن عزیزان خود باشند.
محمدی این آمار را تأسف بار و علت آن را ناکارآمدی مدیران بهداشتی کشور دانست و ادامه داد: علاوه بر این 50 نوزاد به صورت مرده متولد و 20 نوزاد معلول به دنیا می آیند، این آمار حتی برای عقب مانده ترین جوامع قابل قبول نیست؛ اگر وجود نیروی متخصص به اندازه کافی، هزینه تلقی شود، پس هر دقیقه چندین جنین و نوزاد دچار مرگ مغزی می شوند، هزینه نیست؟
این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس هستم افزود: خانم وزیر اجازه ندهید که هوس پول پرستی پزشکان بر احساسات زنانه و مادرانه غلبه کند؛ یتیمان روستاهای کردستان دیگر به انتظار وعده های دولت مانند سود سهام عدالت نیستند و یارانه ها هم اگر با تأخیر به حساب ریخته شوند، نگرانی ندارند.
به گفته محمدی، البته نباید زحمت و تلاش برخی پزشکان متعهد را نادید گرفت به خصوص بهورزان که به محروم ترین قشر مردم بدون منت خدمت می کنند.
وی همچنین خواستار حل مشکلات عمرانی، اقتصادی و اجتماعی حوزه انتخابیه اش از سوی دولت شد./
وی با بیان این مطلب که بیکار شدن کارگران و یا تاخیر در حقوق و مزایا و عدم توجه به متقاضیان تسهیلات بانکی از مشکلاتی است که مردم استان کردستان با آن دسته و پنجه نرم می‌کنند، افزود: هنوز این خطه از نظر شاخص‌های توسعه اقتصادی در پایین‌ترین سطح خود قرار دارد. نماینده مریوان و سروآباد تصریح کرد: توجه به زبان کردی و نشر کتب اهل سنت در مناطق کردنشین دو مساله هویتی است که موجبات دلگرمی و استواری ما را در خدمت به نظام اسلامی فراهم می‌سازد.


كد خبر: 696 تعداد بازدید خبر: 929 چاپ خبر ارسال خبر به يك دوست

  نظرات (2)
 1 تشکر
نویسنده داوری دگاگا, تاريخ 20-10-1390
با تشکر از نطق جنابعالی که اگر گوش شنوایی باشد حتمکا عملی خواهد کرد اما اگر عملی نشد چیزی از لیاقتها و زحمات شما کم نخواهد کرد چرا که هر آنچه در توان داشتید دریغ ننمودید و درد این ملت رنج کشیده را به همگان اعلان داشتید. در خانه گر کس هست 
یک حرف بس است
 2 نویسنده شهروند مریوانی, تاريخ 02-10-1390
با سلام خدمت نماینده ی محترم شهرمان  
بر خود می دانم که از زحمات شما قدر دانی کنم و از نکات مهمی که در نطق خود بیان داشته اید تشکر کنم اما لازم است بدانی که نطق حرف است و این که اجرا شود نیاز به گوشهای شنوا دارد... 
چه خوب است که شما تلاشتان را کامل نمایید و سعی بر آن داشته باشید که در بودجه پیش روی ما برای سال بعد بودجه ای را برای حل این مشکلات به تصویب برسانیم که اگر بودجه مستقل نداشته باشند باید دست به دامن ادارات شد تا از بودجه های دیگر که می توانند در این راه هزینه کنند استفاده کرد که این اگر هم امکان پذیر باشدناچیط استو باامتیازدهی همراه است.

  • نظرتان را در مورد این خبر با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگي:
پست الکترونیکی:
عنوان نظر:
متن نظر:

کد داخل کادر را وارد کنید* Code