تصاویر

آمار بازدید سایت

بازدید امروز :18
بازدید ديروز :228
بازدید ماه :5412
کل بازدیدها :407066

یادداشتتی به مناسبت سالروز شهادت مردم حلبچه
26 اسفند 1391
Image 25 اسفند 1366 سالروز بمباران شيميايي شهر حلبچه مي باشد ، رژيم بعث صدام در اين روز 5هزار مردم اين شهر را به خاك و خون كشيد كه همه آنها بي گناه بودند. یادوخاطره  اين شهیدان عزیز ووالامقام  اعم از مرد و زن و كودك خردسال را گرامي مي داريم .از مسئولين بين المللي و ملی ومقامات استان كردستان درخواست داريم تا نسبت به احياي اين روز و فراهم نمودن زمينه برگزاري يادواره سالانه شهداي اين فاجعه بشري اقدام وهمکاری ومساعدت  لازم را به عمل آورند. 

بمباران شیمیایی حلبچه و مظلومیتی جاودان : حادثه بمباران شیمیایی حلبچه در حالی وارد بیست وچهارمین سالگرد خود می‌شود 
که هنوز بسیاری از ابعاد این حادثه دلخراش سر به مهر باقی مانده است25 اسفند، سالروز مرثیه جان دادن کودکان شیرخواره در آغوش مادرانشان است. حلبچه سرزمین لاله‌های واژگون و شقایق‌های سرخ و داغدار است، آلاله‌هایی که در کوچه‌ها و جای جای حلبچه و جلیل آباد همان مکانی که پسرک 10 ساله در حالیکه به دیوار تکیه کرده بود جان به جان آفرین تسلیم کرد.
حلبچه جایی است که بسیاری از زنان، پیرزنان، کودکان و پیر مردانش دیگر فاقد حس بینایی هستند، بسیاری از مادران نازا شده‌اند.اینجا بار دیگر عقربه‌های ساعت و ورقه‌های تاریخ به عقب بازگشته‌اند درست به 57 سال قبل که حادثه‌ای در آگوست سال 1945 در هیرو شیما و ناکازاکی به نوعی دیگر رخ داد. با این تفاوت که آن هنگام جنایت صورت گرفته در تکلس‌های خبری انعکاس یافت اما حلبچه در سکوت معنادار خبری روزگار گذارند و از سیاهپوش شدن عروس شهرهای سلیمانیه در آستانه نوروز کسی چیزی نگفت و خبری انعکاس نیافت.
کسی از دختران دم بخت و پیرمردان و پیرزنانی که خون می‌گریستند چیزی بیان نکرد. کسی کودکی چند ماهه که از گرسنگی جان داد هیچ حرفی به میان نیاورد تا تاریخ از این بایکوت خبری به حیرت بنشیند که چگونه دست رسانه‌ها و بنگاه‌های خبری در برابر مرگ پرندگان یا به انقراض رسیدن خرس پاندا، پلنگ بنگال و ... واکنش نشان می‌دهند و برای تهیه گزارش هزاران کیلومتر را در می‌نوردند و سینه چاک می‌دهند که محیط زیست آسیب دید و ... اما در برابر کشتار پنج هزار شهروند بی دفاع کرد حلبچه‌ای سکوت برمی‌گزینند.؟!
هر چند به پرواز رسیدن روح آنها در بی خبری رقم خورد، اما مظلومیت آنها همچنان در حافظه تاریخ حک شده است، که مردمی آمدند، ستم دیدند با هدیه‌ای نحس از تکنولوژی و لابراتورهای شیمی، میکروبیولوژی و شیمیایی در ساعت 2 بعد از ظهر تاریخ 25 اسفند 66 با 12 فروند هواپیما در آسمان آن شهر که تنها 2 روز از آزادیش (در عملیات والفجر 10) از یوغ بعثی‌ها می‌گذشت این چنین به غم بنشیند. مرگی با طعم خردل با چاشنی تاول زا و سیانید هیدورژن و عطر کشنده بوی سیر، شمعدانی تند و ضجه‌های غمباری که دل عرش را به لرزه درمی‌آورد. یکباره چادر مرگ بر سر ساکنانش کشیده شود. تا دویدن‌ها آغاز شود و در کمتر از چند ده ثانیه مرگ بر آنها مستولی شود و جای جای شهر جنازه نوباوه‌گان، جوانان، پیران و زنان پس از چهار دهه بسان هیروشیمای اتمی، تکرار شود.
هدیه مرگ آور و بیماری‌زایی که رژیم بعثی عراق  به مردم بی دفاع و در بند حلبچه دادند، آثارش به رغم گذشت 19 سال همچنان به جای مانده است و حالا حالاها نیز ادامه دارد.
آری امروز که یاد بیست وچهارمین  سال مرگ مظلومان حلبچه را پاس می‌داریم، حلبچه جاوید و تمام شهرها و مناطقی که طعم جنایت‌های صدام بعثی را چشیده‌اند هر چند که داغی تلخ بر دل دارند، اما همچنان استوار ایستاده‌اند. رودخانه زمان جاریست و کتاب تاریخ مفتوح ومظلومیت حلبچه جاودان و ماندگار


كد خبر: 787 تعداد بازدید خبر: 578 چاپ خبر ارسال خبر به يك دوست

  

  • نظرتان را در مورد این خبر با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگي:
پست الکترونیکی:
عنوان نظر:
متن نظر:

کد داخل کادر را وارد کنید* Code